Na značky!

01.09.2019

Pamatujete si tento povel z tělocviku? I doma ho s nadsázkou ráda používám. Jednou z nejdůležitějších podmínek pro pořádek v domě je mít věci na svých místech. Trochu Vám dnes ukážu, jak na to.

  • První věc, kterou obvykle někde pohodíme, jsou klíče. Tento problém není obtížné vyřešit. Stačí věšáček nebo krabička. A naučit se udržovat klíče na určeném místě je velmi výhodné. Díky tomu nemusím při úprku z domu, kdy už opravdu spěchám, ještě dlouhé vteřiny vzpomínat, kde jsem nechala klíče. Jakou jsem měla kabelku? Nemůžou být v kapse? A ve které? Klíče jsou jednoduše v krabičce nebo v zámku.
  • Cestou domů vybíráme ze schránky letáky a korespondenci. Ani z těchto věcí není nutné tvořit nevzhledné hromádky, které potom někdy uklidíme. Udělejme to hned a ušetříme si kupu času. Letáky přeberu, nakouknu do těch, které mě zajímají, a dám je hned do krabice na papír. Dopisy otevřu a založím do příslušné kolonky, případně začnu řešit to, co se po mně v nich vyžaduje.
  • Dalšími potížisty jsou boty a svršky. Bundy a kabáty, které aktuálně nosíme, jsou na věšáku. Ostatní uklizené. Věšák, který je ověnčený dvaceti bundami, není pěkné uvítání doma. Taktéž boty zbytečně nevystavujeme. Není přece těžké, srovnat je hezky do botníku.
  • A když s sebou domů přinesu nákup? Vždycky vše hned uklidím tam, kam to patří. Hned! A jak už jste ode mě minimálně jednou četli, pokud nevím, kde bych novou věc uložila, nekupuji ji. Nepořádek nepřibývá.
  • Velkým tématem je oblečení, proto si jej rozdělíme do tří kategorií:
  1. Roznošené oblečení. To je nejzapeklitější. Někdo na něj má sluhu, ale ten mi přijde trochu nevzhledný, když je ověšený horou prádla. Mívám i tři ,,kupičky" roznošených věcí. Pracovní, mezi lidi, na procházku... Pořídila jsem si proutěný koš, kam oblečení skládám a jsem s ním velmi spokojená. Nedoporučuji plastové neprodyšné boxy, obávám se, že by v nich strojení mohlo začít nepěkně zavánět.
  2. Špinavé oblečení. Jednoduché! Hned do koše na prádlo. Udivuje mě, kolik lidí je schopno povalovat různě po zemi kupičky prádla, že ho potom hodí do špíny.
  3. Vyprané oblečení. To, které není třeba žehlit, hned po uschnutí složíme a uklidíme. A to, které žehličku vyžaduje? U nás jsou to po pořízení sušičky jen košile, které pověsím na ramínko a žehlím je až před použitím. Dokud jsem žehlila více, měla jsem extra koš na vyprané, nevyžehlené prádlo, který byl diskrétně v koutku. Ano, nejlepší je, žehlit vše hned, ale ani mně se občas nechtělo tahat prkno kvůli třem kouskům. Pak je ale důležité, nenechat koš přetéct a žehlit průběžně. Já jsem kupičku nechávala vyrůst maximálně do hodinové velikosti. Co by bylo nad hodinu žehlení, na to už by se mi hůř hledal čas a chuť.

A jak je to u Vás? Všechno pěkně na svých místech? Nebo Vás někde tlačí bota?

Vaše Veronika